تبلیغات
انجمن تئاترسازمان بسیج هنرمندان استان مازندران - theaterbassij/آشنایی با سازمان بسیج هنرمندان

.


آشنایی با سازمان بسیج هنرمندان:

خوانندگان گرامی که میهمان این صفحه هستند ، حتما به دنبال مطلبی اند که بدانند بسیج هنرمندان چگونه سازمانی است؟ یا بر آنند که ما را، اهداف ما، سازمان ما، راهبرد ها و دیدگاههای سازمان بسیج هنرمندان را بهتر دریابند.

    واژه بسیج یکی از واژگانی است که در حدود سی سال گذشته بیش از هر واژه دیگری در کشور مورد استفاده واقع شده و ذهن تک تک ملت با آن آشنا ست. که البته این آشنایی متاسفانه دلالت بر یکسانی برداشت مفهومی از آن نداشته و نخواهد داشت.

    معنا و مفهوم مصطلح این واژه ، بر اساس آنچه که واضع آن در نظام جمهوری اسلامی یعنی حضرت امام خمینی (ره) قرار داد، به تشکلی فراگیر و داوطلبانه جمعی از مردم که برای پاسداری از اهداف مقدس و متعالی خودشان که همانا انقلاب اسلامی و نظام اسلامی باشد ، گرد هم آمده باشند و در این راه از همه چیز ، حتی از جان خود نیز می گذرند، اطلاق شود. درامتداد این معنا، رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیه الله العظمی خامنه ای نیز بسیج را «آمادگی برای خدمت به کشور، نظام و مردم را در جایی که از انسان کاری ساخته است»می دانند. بنابراین، ضمن احترام به برداشت های دیگر، آنچه مورد نظر و باور سازمان بسیج هنرمندان است ، این تعریف می باشد.

   حال که در اصل بسیج و مفهوم آن به درک مشترک رسیدیم، خود به خود سازمان بسیج هنرمندان نیز تعریف می شود: تشکلی است که در آن، هنرمندان این مرز و بوم برای انجام خدمت به فرهنگ، هنر و ادب  ایران اسلامی (شناخت دقیق و عمیق، غنا بخشیدن به آن، معرفی و شناساندن آن به دیگر فرهنگ ها و ملت ها، و بهره گیری از آن در انتقال معارف و ارزشهای اسلامی و حقایق الهی و بشریت به صورت داوطلبانه گرد هم می آیند و سعی دارند در این عرصه ، به نیازهای انقلاب و جامعه پاسخ گفته، باری از جامعه را در مسیر نیل به مقصد مقاصد بر دوش کشند.

       البته وجود چنین تشکلی در واقعیت جامعه، آرمانی به نظر می رسد. اما بدیهی است که سایه ای از هر آرمانی، واقعیت خارجی نیز می تواند داشته باشد. امروز سازمان بسیج هنرمندان، سایه ای از آن آرمان است و تا تحقق و دستیابی به آن آرمان، باید همه هنرمندان آن را همراهی و یاری کنند.

 ساختار سازمان:

    این تشکل که با حضور هنرمندان دلسوز و عاشق مملکت برپا شده است برای انجام رسالت و ایفای نقش خود در پاسداری از جریان هنری و ادبی کشور، ساختاری این گونه دارد.

  الف) سازمان مرکزی (که استقرار آن در تهران است.

   ب) سازمانهای استانی در 31 استان کشور .

ج ) کانونهای بسیج هنرمندان  در 305 شهرستان از                        شهرستانهای کشور تا تاریخ 30/1/89 
 
این کانونها به تناسب آمادگی شهرستانها و تامین سازو کارهای لازم و آمادگی سازمان های استانی با تصویب سازمان مرکزی قابل گسترش می باشد.

      *چه کسانی می توانند عضو سازمان شوند و مراحل آن چگونه است؟

  چون اعضای این سازمان را، هنرمندان تشکیل می دهند، بدیهی است که صرفا هنرمندان می توانند به عضویت آن در آیند، اما به دلیل این که برداشت واحدی برای عضویت در این سازمان از هنرمند وجود داشته باشد، این سازمان بر این باور است که کلیه کسانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند هنرمند محسوب شده و می توانند داوطلب عضویت در این سازمان باشند.


  فارغ التحصیل در یکی از مقاطع رشته های هنریداشتن اثر هنری در یکی از رشته های هنری
 
کسب رتبه در یکی از جشنواره ها و مسابقات هنری-ادبی «استانی، کشوری ، بین المللی»

  داشتن گواهینامه معتبر از سازمان های هنری و ادبی و سایر مراکز و  موسسات آموزش هنری.
 
داشتن سابقه تدریس در یکی از رشته های هنری-ادبی.
 
داشتن گواهی نامه معتبر از عضویت در یکی از انجمن ها یا گروههای هنری ادبی.
   
داشتن شهرت هنری و ادبی در جامعه(شهر، استان ، کشور.

*مراحل درخواست عضویت:

   مراجعه  فرد متقاضی به یکی از کانونهای سازمان بسیج هنرمندان در  شهرستانها یا مراکز استان.

    تکمیل فرم اطلاعات فردی
 
ارائه مدارک برای تشکیل پرونده:
الف)دو قطعه عکس
 
ب)فتوکپی کارت ملی یا شناسنامه
 
ج)فتوکپی مدرک تحصیلی
 
د )فتوکپی مدرک دال بر داشتن یکی از شرایط احراز هنرمندی

انواع عضویت های سازمان:

    عضو عادی
   
عضو فعال
  
عضو افتخاری
   
یاران هنرمند

*محورهای فعالیت های سازمان بسیج هنرمندان:

    جذب و سازماندهی هنرمندان در قالب گروهها و انجمنهای هنری ادبی
   
انجام فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و مطالعاتی در حوزه های تخصصی و معرفت دینی.
   
حمایت از تولیدات هنری هنرمندان.
   
انجام فعالیت های تربیتی، ورزشی و اردویی هنرمندان
  
برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار هنری ادبی و تشکیل کانون های تفکر پیرامون رخدادهای هنری ادبی جامعه.
  
ایجاد میدانهای رقابت هنری ادبی و فرصت حضور هنرمندان  جشنواره ها و مسابقات هنری ادبی.

این سازمان برای ارتباط با اعضاء و کانونهای خود پایگاه اطلاع رسانی را در فضای مجازی به نشانیwww.bao.ir        راه اندازی و فعال کرده است که همه اعضاء و علاقمندان می توانند از طریق این پل ارتباطی، دیدگاهها، نظرات، اخبار، آثار و نقد های هنری خود را در معرض دیگر هنرمندان و اعضاء قرار دهند.